Skip to content

Prowadzimy również sprzedaż internetową. Nasz sklep jest pod adresem https://flowersatelier.com/pl/.

Muchołówka – najbardziej oryginalna roślina owadożerna

Muchołówka amerykańska, jak sama nazwa na to wskazuje, to roślina owadożerna. Należy do rodziny rosiczkowatych i ma naprawdę niezwykły pokrój, który zwraca na nią uwagę wszystkich. Ta wyjątkowa roślina nie jest taka trudna w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Dobrze czuje się w naszych domach, więc często jest wykorzystywana przez amatorów niezwykłych roślin. Dowiedz się, jakie wymagania trzeba spełnić, by uprawa muchołówki zakończyła się pełnym sukcesem.

Muchołówka – kwiat dla zaawansowanych

Muchołówka pochodzi z atlantyckich rejonów Ameryki. Jest to atrakcyjna roślina owadożerna, która w naturalnym środowisku porasta bagna. Dodatkowo jest bardzo skuteczna w łowieniu much i innych owadów, a raczej efektownie je odstrasza. Jest to roślina niewielka, po kilku latach osiąga maksymalną wysokość 30 cm. Warto wiedzieć, że jest po prostu bardzo trwała, może wytrzymać nawet kilkanaście lat.
Liście rośliny mają owalny kształt, są zielone i zawsze rosną w parach. I największą ozdobą są delikatne wypustki, które mogą nieco przypominać rzęsy. Tak sparowane liście są prawdziwą pułapką dla owadów – mucha, która między nie wpadnie zostaje uwięziona, a „rzęsy” stanowią tutaj swojego rodzaju kraty. Wielkość takiej pułapki to mniej więcej 3-6 cm średnicy. Uroku dodaje roślinie także fakt, że jej wewnętrzna strona jest różowa albo czerwona, co sprawia, że roślina jest naprawdę atrakcyjna.

Warunki dla rośliny owadożernej

Muchołówka amerykańska w naszych warunkach to roślina egzotyczna. Nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ponieważ nie zniosłaby zmian temperatury i powiewów wiatru. Najlepiej będzie się sprawdzała w doniczkach stojących w mieszkaniu. Muchołówka potrzebuje przede wszystkim dość wysokiej temperatury. Łatwo jej to zapewnić w mieszkaniu – dobrze czuje się w standardowej temperaturze pokojowej, 22-24 stopnie są dla niej idealne.
Muchołówka może stać na parapecie, co więcej, będzie się na nim dobrze czuła, ponieważ potrzebuje dużo słońca. Bezpośrednie nasłonecznienie jej nie przeszkadza, więc roślina świetnie sprawdzi się nawet na parapetach o orientacji południowej. Warto także wiedzieć, że roślina powinna mieć zapewnione dość wilgotne powietrze i podłoże. W przeciwnym wypadku rośliny zaczną schnąć, a gdy wody jest za dużo – gnić.
Roślinę uprawia się w niewielkich doniczkach, które wypełnia się piaskiem i torfem, najlepiej w stosunku 1:2. To sprawi, że podłoże będzie świetnie przepuszczało wodę, a torf będzie świetnym zatrzymywaczem wilgoci. Dodatkowo jest to źródło wartości odżywczych, koniecznych do rozwoju każdej rośliny.

Polecamy: https://www.albertfresh.pl/artykuly-spozywcze.html

Zasady uprawy muchołówki

Muchołówka nie wymaga szczególnie dużo zachodu, jednak należy przestrzegać kilku zasad, by jej uprawa była naprawdę możliwa. Najważniejszą informacją jest ta, że muchołówki nie można nawozić. Przenawożenie jest bardziej szkodliwe niż brak wody, a wszystkie wartości odżywcze roślina pobiera sobie ze schwytanych owadów. Jego korzenie nie są w najmniejszym stopniu przystosowane do pobierania nawozu.
Jednak roślina potrzebuje rozsądnego podlewania. Nawadnianie polega na wstawieniu doniczki z rośliną do dwucentymetrowej warstwy wody na kilka minut. To wystarczy, by roślina pobrała napój, a torf nabrał wilgotności. Woda do podlewania muchołówki powinna być miękka, najlepiej deszczowa. Jeśli to jest jednak niemożliwe, używa się wyłącznie wody destylowanej.

Sprawdź także -> https://lores.pl/produkty/skarpetki/

Komentarze wyłączone

Polecane strony: Pstryk