Skip to content

Prowadzimy również sprzedaż internetową. Nasz sklep jest pod adresem https://flowersatelier.com/pl/.

Zawilce – odmiany i zasady uprawy

Zawilec – kto nie zna tej nazwy? A jednak zawilce są dość rzadko spotykane, chociaż to jedne z najpiękniejszych kwitnących kwiatów, które świetnie sprawdzają się w ogrodach i doniczkach. Należą do rodziny jaskrowatych i na każdego rzucają niezwykły urok. Zawilce najczęściej kojarzą nam się z wiosną, jednak niektóre odmiany i gatunki kwitną i latem i jesienią. Masz szansę zrobić najpiękniejszą zawilcową rabatę, która będzie pięknie się prezentować przez cały rok.

Zawilce – gatunki i odmiany

Najwcześniej kwitnącym gatunkiem jest zawilec grecki, którego kwiaty pojawiają się w ogrodzie już w marcu i kwietniu. Jest to roślina, która doczekała się bardzo licznych kolorystycznych odmian, ponieważ cieszy się ogromnym powodzeniem. Zawilce greckie są dostępne także w wielobarwnych wersjach, czasami mają ozdobne plamki na płatkach lub czarne obwódki wokół centralnego „oczka”. Na uwagę zasługuje także zawilec gajowy, który wytwarza wyłącznie białe, nieco drobniejsze kwiaty. Ta roślina umila nasze rabaty od początku marca do końca kwietnia.
Później na rabacie może zakwitnąć zawilec wieńcowy, którego piękne kwiaty zrobią jeszcze na początku lipca. Są bardzo atrakcyjne, mają pojedyncze lub pełne kwiaty, czasami mają białą obwódkę wokół centralnego, czarnego oczka. Mają także najróżniejsze kolory płatków. Na rabacie świetnie prezentują się czerwone, ciemnoróżowe i niebieskie, możliwe są także odmiany kremowe i fioletowe. Zawilce tego gatunku to świetny materiał na kwiat cięty, jednak nie nadają się do wszystkich ogrodów, ponieważ mają nieco większe wymagania.

Aż do października kwitną zawilce japońskie, które są zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem tych wspaniałych kwiatów. Zawilce japońskie mają drugą nazwę – zawilce ogrodowe i są białe i różowe. Mają aż 40 cm wysokości, a ich kwiaty przyjmują zaledwie dwie barwy: białą i różową. Nie oznacza to jednak, że są rzadziej wykorzystywane, wręcz przeciwnie, ich pełne kwiaty są niezwykle atrakcyjne.

Sprawdź także czym jest wirtualna centralka na stronie https://www.daktela.com/pl/centrala-wirtualna/.

Podstawowe zasady uprawy

Zawilce każdego gatunku są mrozoodporne, jednak stopień ich odporności na zimno może być różny, dlatego warto je przykryć dobrze przed zimą. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, że te wyjątkowe rośliny dobrze przetrwają ochłodzenie. Do okrycia potrzebujesz tylko liści lub agrowłókniny, która będzie dobrze przepuszczała powietrze.
Rośliny te najlepiej będą czuły się w miejscu nasłonecznionym i ciepłym, ale niektóre gatunki dobrze znoszą także cień. Zawilce lubią mieć przestrzeń, więc trzeba zachować między nimi odpowiednie odległości, w przypadku największych gatunków rozstawa powinna wynosić nawet 80 cm. Dodatkowo należy zadbać o to, by zawilce nie miały konkurencji, więc trzeba pamiętać o dokładnym i częstym odchwaszczaniu podłoża.

Zawlice lubią wodę, jednak nie trzeba się przejmować ich częstym nawadnianiem, można robić to wyłącznie latem, w czasie codziennego podlewania ogrodu. Zawilce jednak warto nawozić, bo wtedy odwdzięczają się nam pięknymi kwiatami i bardzo intensywnym wzrostem. Warto więc podsypywać je nawozem wieloskładnikowym, szczególnie do roślin kwitnących, zawierającym fosfor. Nawożenie przeprowadza się w okresie od marca do września, ważne także, by pamiętać o nawiezieniu roślin przed posadzeniem, wtedy rośliny szybciej się przyjmą i będą się lepiej prezentować.

Płytki Nowa Gala – nowa jakość, lepsza cena. 

Komentarze wyłączone

Polecane strony: Pstryk