Skip to content

Prowadzimy również sprzedaż internetową. Nasz sklep jest pod adresem https://flowersatelier.com/pl/.

Palmy w domu – przegląd najpiękniejszych gatunków doniczkowych

Palmy doniczkowe są bardzo popularne. Od dobrego stulecia zdobią nasze mieszkania. Są duże, majestatyczne, mają przepiękne liście, które w charakterystyczny sposób zdobią pokoje. Nie mają szczególnych wymagań ani nie potrzebują zbyt wiele uwagi i opieki, nic więc dziwnego, że tak wiele osób się decyduje na ich uprawę. To naprawdę wdzięczny materiał dla każdego hodowcy, zwłaszcza, że duże roczne przyrosty sprawiają wiele satysfakcji. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić palmom i na jakie gatunki się zdecydować.

Palmy – ogólne warunki uprawy

W zasadzie wszystkie gatunki palem mają podobne wymagania co do stanowiska i innych warunków uprawy. Lubią ciepło, więc nie mogą być uprawiane na zewnątrz. Palmy lubią także słońce, najlepiej rozproszone, chociażby przez gęstą firankę, jednak od czasu do czasu można także pozwolić na to, by światło było bardziej bezpośrednie. Widne pokoje to najlepsze miejsce dla palem. Potrzebują one jednakże sporo miejsca, bo znaczna większość z nich ma duży pokrój i osiąga spore rozmiary.

Palmy uprawia się w dość dużych donicach. Te rośliny szybko rosną i po kilku latach trudno je będzie rozsadzić, więc najlepiej od razu wsadzić go do doniczek o konkretnych rozmiarach. Palmy preferują lekko kwaśne podłoże, które można zapewnić im stosując odpowiednie nawozy przeznaczone dla tych roślin. Warto także stosować mieszankę odpowiednią do palm – wtedy będziesz mieć pewność, że podłoże jest idealnie skomponowane.

Palmy: najlepsze gatunki dla początkujących

Dla początkujących najbardziej polecana jest palma daktylowa. Ta roślina świetnie sprawdza się w domach, chociaż oczywiście w warunkach naturalnych występuje wyłącznie w tropikalnym klimacie. U nas nie rodzi daktyli, za to bardzo ładnie się prezentuje, rozkładając swoje pióropusze liści i każdego nimi wabiąc do siebie. To mało wymagający gatunek, który będzie bardzo długo utrzymywał ładny wygląd. W mieszkaniu może przeżyć nawet kilkadziesiąt lat, nie wymaga także okresu zimowania, więc nie musisz jej przenosić na zimę.
Kolejną odmianą, która cieszy się powodzeniem wśród początkujących ogrodników jest karłatka. To bardziej krzewiasta palma, także o wspaniałym pokroju, która wytwarza kilka pni. Maksymalnie może osiągnąć 2 metry wysokości, jednak najczęściej jest znacznie niższa. Roślina może przetrwać w mieszkaniu nawet 7 lat.

Gatunki dla wytrwałych

Niektóre gatunki palem są znacznie bardziej skomplikowane w uprawie i wymagają więcej uwagi. Oczywiście odwdzięczają się przepięknym pokrojem i wspaniałymi, błyszczącymi liśćmi, dlatego warto poświęcić im trochę czasu. Jeśli masz ochotę na uprawę bardziej zaawansowanej rośliny, to Waszyngtonia, palma nazwana na cześć prezydenta Waszyngtona, będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jest to palma o potężnych pióropuszach liści, która wytwarza zdrewniałe łodygi i błyszczące, długie liście o cieniutkich, bardzo ostrych końcach. Waszyngtonia jest bardzo ozdobna także dlatego, że jej liście nie opadają, tylko zaczynają zwisać do ziemi, dzięki czemu roślina ta ma naprawdę wspaniały pokrój i bardzo ciekawie się prezentuje. W uprawie domowej jest bardzo kapryśna, należy uważać, by nie stała w przeciągu, bo wtedy cały trud włożony w jej uprawę się opłacił. Podobnie sprawa wygląda w przypadku palmy kokosowej, która niezbyt długo wytrzymuje w mieszkaniach. Jest jednak uprawiana ze względu na przepiękny pokrój i wspaniałe, bardzo gęste liście.

Polecamy:

Komentarze wyłączone

Polecane strony: Pstryk